دانستنیهای مهم

دانستنیهای مهم


کارمزدها و هزینه خدمات

هدف ما ایجاد بستری شفاف برای معاملات شماست. به همین منظور تمامی هزینه‌ها و کارمزدهای بستر تبدیل مارکت را به صورت شفاف و دقیق به اطلاع کاربران می‌رسانیم. ثبت‌نام و استفاده از سامانه‌ی تبدیل مارکت کاملا رایگان می‌باشد و تنها طبق توضیحات مندرج در این صفحه، از برخی معاملات و اعمال مالی انجام شده در سامانه هزینه‌ی کمی به عنوان کارمزد کسر می‌شود.


کارمزد معاملات

کارمزد معاملات در سامانه تبدیل مارکت بصورت درصد از مبلغ کل معامله است که در زمان ثبت سفارش قابل مشاهده است و محاسبه‌ی آن بر اساس ملاحظات زیر صورت می‌گیرد. لازم به توضیح است که کسر کارمزد از معاملات باعث جلوگیری از ثبت معاملات صوری و مکرر خواهد شد و شرایط مطلوب‌تری را در بازار برای تمامی کاربران ایجاد می‌کند.

·         کارمزد از هر دو طرف معامله گرفته می‌شود.

·         کارمزد به صورت درصد از حجم دارایی درخواستی محاسبه می‌شود. به طور مثال اگر به عنوان فروشنده، بخواهید در برابر بیت‌کوین، ریال دریافت کنید کارمزد به صورت درصد از ریال دریافت می‌شود، و بالعکس اگر به عنوان خریدار بخواهید با ریال خود بیت‌کوین خریداری نمایید، کارمزد به صورت درصد از بیت‌کوین دریافت خواهد شد.

·         در هنگام ثبت معاملات از طریق سامانه‌ی تبدیل مارکت، مبلغ دقیق کارمزد برای آن معامله برای شما نمایش داده خواهد شد.

 

کارمزد واریز و برداشت رمزارز

کارمزد واریز تمامی دارایی‌های دیجیتال (از جمله بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین، ریپل، بیت‌کوین کش، بایننس کوین، تتر و ...) صفر است.

کارمزد برداشت دارایی‌های دیجیتال به نوع کوین بستگی دارد و در حال حاضر به شرح زیر است:

دارایی دیجیتال

هزینه برداشت

حداقل قابل برداشت

بیت‌کوین

0.0006 BTC

0.002 BTC

اتریوم

0.002 ETH

0.1 ETH

تتر

1 USDT

15 USDT

ام تی تی کوین

0.001 MTT

0.1 MTT

 

 

کارمزد واریز و برداشت

کارمزد واریز صفر است.

کارمزد برداشت ریال به دلیل هزینه‌های بانکی و درگاه یک درصد مبلغ درخواستی تا سقف 4000 تومان می‌باشد. به طور مثال در صورت برداشت مبلغ 100.000 تومان، 1000 تومان بابت کارمزد کسر و 99.000 تومان به حساب درخواستی واریز خواهد شد. برای مبالغ بیش از 400.000 تومان، کارمزد ثابت و برابر با 4000 تومان خواهد بود.برداشت های ریالی برای تمامی حساب ها، در قالب پایا و به شرح زیر انجام خواهد شد:

برداشت های ریالی برای تمامی حساب ها، در قالب پایا و به شرح زیر انجام خواهد شد:

در صورت ثبت درخواست تا قبل از ساعت 14:30، واریزی در سیکل پایا در ساعت 16 انجام خواهد شد.

در صورت ثبت درخواست بین ساعات 14:30 تا 22، واریزی در سیکل پایا در ساعت 4 صبح روز کاری بعد خواهد بود.

در صورت ثبت درخواست بین ساعات 22 تا 9 صبح، واریزی در سیکل پایا در ساعت 12:30 انجام خواهد شد.

سیکل‌های پایا تنها در روزهای کاری انجام خواهد شد.

تسویه در برخی بانک‌ها ممکن است با زمان اشاره شده تفاوت داشته باشد.

 

 

توصیه های پلیس فتا

نکته های مهم در مورد خرید اینترنتی

1.   نکات ارائه شده در قسمت ذیل می تواند به اشخاص در زمان خرید اینترنتی کمک کند تا به راحتی و با امنیت بیشتر اقدام به خرید اینترنتی نمایند.

2.   شخصی که با او معامله می کنید، را بشناسید.

3.   کالایی را که در حال خرید آن هستید، بشناسید.

4.   در حفاظت از اطلاعات شخصی خود حساس باشید.

5.   سیاست حفظ اسرار را به دقت مطالعه و بررسی کنید.

6.   خرید خود را از طریق شبکه  WiFi عمومی (شبکه ای که رمز ندارد) انجام ندهید.

7.   مبالغ را از طریق کارت اعتباری یا کارت هزینه پرداخت کنید.

8.   حساب های مالی خود را به دقت بررسی کنید.

 

امنیت خرید های آنلاین

خرید آنلاین کالاها و خدمات، از باارزش‌ترین خدماتی است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود. این امر علاوه بر صرفه‌جویی در وقت کاربران، مزایایی چون افزایش امنیت در جابجایی پول، کاهش هزینه‌های بازاریابی، صرفه‌جویی اقتصادی و افزایش فرصت‌های شغلی و کارآفرینی را به دنبال دارد. امّا در عین حال کلاهبرداران فضای مجازی نیز با استفاده از عدم اطّلاع یا کم‌دقّتی خریداران و مشتریان، آن را با تهدیدها و آسیب‌هایی مواجه ساخته‌اند. نکات ذیل را در هنگام خریدهای الکترونیکی در نظر داشته باشید.

اوّلین پیش‌فرض برای حقیقی و سالم بودن خدمات یک فروشگاه الکترونیک، این است که کالاهای مجاز ارائه می‌کند. بنابراین فروشگاه‌هایی که کالاهای غیرمجاز به فروش می‌رسانند، با احتمال بسیار بالا، به قصد کلاهبرداری به وجود آمده‌اند.

در هنگام تصمیم به خرید از فروشگاه‌های الکترونیکی، از تجربه‌ی دوستان و آشنایان نزدیک در خصوص خریدهای آنلاین استفاده کنید و از فروشگاه‌هایی که سابقه‌ی ارائه‌ی خدمات مطلوب دارند، خرید کنید.

صفحاتی که ناخواسته در برابر شما باز می‌شوند و حاوی تبلیغات فروش کالاها و ارائه‌ی خدمات هستند، ممکن است تقلّبی بوده و قصد کلاهبرداری داشته باشند.

سعی کنید در هنگام خرید آنلاین، با روش‌هایی نظیر گرفتن Who is از دامنه‌ی سایت اینترنتی فروشگاه، یا جستجو در انجمن‌هایی که اعضای آن‌ها، تجربیات خرید آنلاین خود را برای اطّلاع سایر اعضا می‌نویسند، از مدیر و گردانندگان فروشگاه، احراز هویّت کنید.

در هنگام خرید آنلاین و در زمانی که پس از انتخاب کالا به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک رهنمون می‌شوید، دقّت کنید که حتماً آدرس صفحه‌ی درگاه پرداخت الکترونیکی، متعلّق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌کنید.

در بعضی از مواقع کلاهبرداران با جعل صفحات درگاه پرداخت الکترونیکی بانک‌ها، شما را به صفحاتی هدایت می‌کنند که آدرسی بسیار شبیه آدرس بانک اصلی دارند. در صورت عدم دقّت خریدار و ورود اطّلاعات کارت بانکی خود شامل شماره‌ی کارت، رمز عبور، CVV2 و تاریخ انقضای کارت، این اطّلاعات را در سیستم خود ثبت کرده و عملاً امکان هرگونه اقدامی را با حساب و موجودی قربانی دارند.

سیستم پرداخت الکترونیکی همه‌ی بانک‌ها از SSLو روش‌های مطمئن رمزنگاری استفاده می‌کند. دقّت کنید که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه‌ی پرداخت بانک، نماد یک قفل یا عبارت https:// درج شده باشد. در غیر این ‌صورت قطعاً صفحه جعلی است و قصد به سرقت بردن اطّلاعات کارت بانکی شما را دارد.

مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی وزارت بازرگانی، با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در جهت افزایش امنیت خدمات تجارت الکترونیک، اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه‌های الکترونیک را آغاز کرده‌است تا خریداران به راحتی و با آسودگی خاطر خرید خود را انجام دهند. ترجیحاً از فروشگاه‌هایی که دارای این نماد هستند، خرید کنید.

لینک وبسایت پلیس فتا

  


واژه نامه و اصطلاحات معامله گری(Trading)

برای شروع به کار در بازار مالی نیاز است که با اصطلاحات معامله گری آشنا شوید.


سفارش

منظور از سفارش، پیشنهاد خرید یا فروشی است که از طرف شما به سیستم ارسال و در دفتر سفارشات ثبت می گردد. هر سفارش شامل دو آیتم قیمت و مقدار (یا حجم است) است. سفارش قابل لغو کردن است.


معامله

در صورتی که سفارش شما اجرا شود یعنی پیشنهادی از سمت مقابل وجود داشته باشد که قیمت آن برابر قیمت سفارش شما باشد یا در اصطلاح با سفارش دیگری مچ (match) شود، شما یک معامله انجام داده اید. دقت داشته باشید که معاملات بر خلاف سفارش ها قابل لغو کردن نیستند.


بازار معاملات

لیست سفارش های خرید و فروش که مبادلات براساس آن انجام می شود. در این لیست، بالاترین پیشنهادهای خرید و کمترین پیشنهادهای فروش در ابتدای لیست قرار میگیرند.


جفت ارز (بازار)

در یک جفت ارز قیمت ارز مبدا براساس ارز مقصد نمایش داده می شود. بطور مثال در جفت ارز بیتکوین/ ریال قیمت بیتکوین بر حسب ریال ارزش گذاری و معامله می شود در حالیکه در جفت ارز بیتکوین/تتر قیمت آن برحسب تتر تعیین می گردد.


ارز مبدا

در معامله یک جفت ارز منظور از ارز مبداً، ارز اول در جفت ارز است. به طور مثال در جفت ارز بیتکوین/ریال (BTC/IRR)، بیتکوین ارز مبدأ است که ارزش آن برحسب ریال تعیین می شود.


ارز مقصد

در معامله یک جفت ارز منظور از ارز مقصد، ارز دوم در جفت ارز است. به طور مثال در جفت ارز بیتکوین/ریال (BTC/IRR)، ریال ارز مقصد است که ارزش بیتکوین برحسب آن تعیین می شود.


حجم

منظور از حجم، مقدار مبادله شده در یک جفت ارز (نماد) است که می تواند بر حسب ارز مبدا یا مقصد بیان شود. در نمایش اطلاعات بازار معمولاً حجم ۲۴ ساعت گذشته به عنوان یک شاخص اصلی در مبادلات ذکر می شود.


آخرین قیمت

قیمت مربوط به آخرین معامله ای که در یک بازار انجام شده است.


بیشترین قیمت

در نمایش اطلاعات بازار، منظور بیشترین قیمتی است که یک ارز در ۲۴ ساعت گذشته معامله شده است.


کمترین قیمت

در نمایش اطلاعات بازار، منظور کمترین قیمتی است که یک ارز در ۲۴ ساعت گذشته معامله شده است.


بهترین پیشنهاد خرید

اولین سفارشی که از بالا در لیست پیشنهادهای خرید ثبت شده است. این قیمت بیشترین قیمتی را که خریداران حاضر هستند برای خرید یک ارز بپردازند، نشان می دهد.


بهترین پیشنهاد فروش

اولین سفارشی که از بالا در لیست پیشنهادهای فروش ثبت شده است. این قیمت کمترین قیمتی را که فروشندگان حاضر هستند ارز خود را به آن قیمت بفروشند، نشان می دهد.


شکاف قیمتی

اختلاف بین قیمت بهترین پیشنهاد خرید و بهترین پیشنهاد فروش.


سفارش لغو شده

سفارشی که با ارسال دستور انصراف، کنسل می شود (منوی سفارشات باز) و به همین دلیل از دفتر سفارشات حذف خواهد شد.


سفارش جزئی

سفارش که بخشی از آن اجرا شده است و مابقی آن یا بدلیل عدم موجودی، لغو شدن و یا بدلیل تغییر قیمت بازار نسبت به قیمت سفارش، انجام نشده است.


پر کردن سفارش

پرکردن سفارش به معنای اجرا نمودن یک سفارش خرید یا فروش از طریق مچ کردن آن با یک یا چند سفارش در سمت مقابل آن است.


سفارش محدود

سفارشی که در آن خریدار قیمت مشخصی را برای خرید یا فروش تعیین می کند به طوریکه اجرای آن صرفاً در همان قیمت یا قیمتی بهتر از آن قابل اجرا است. این سفارش تا زمانی معتبر است که کاربر خود راساً اقدام به لغو آن کند یا سفارش انجام پذیرد.


سفارش سریع (بازار)

سفارشی که بلافاصله پس از ثبت در بازار براساس بهترین قیمت موجود در بازار انجام می شود.


حداقل مبلغ سفارش

حداقل مبلغی که از سوی تبدیل مارکت برای سفارش های خرید و فروش تعیین می شود و در صورتی که مبلغ سفارش از این مقدار کمتر باشد سفارش قابل ثبت نخواهد بود.


سفارش باز

سفارشی که هنوز بصورت کامل اجرا نشده است. ممکن است هیچ قسمتی از آن انجام نشده باشد یا بصورت جزئی پر شده باشد.